KONCEPCJA PRACY
PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO W KADZIDLE
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Janusz Korczak
PODSTAWA PRAWNA
Koncepcja pracy przedszkola oparta jest na celach i zadaniach zawartych w aktach prawnych: ustawie o systemie oświaty oraz aktach wykonawczych do ustawy, w tym w szczególność w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, Statucie Przedszkola, Rozporządzenia MEN z dnia 10 maja 2013 r w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U,Nr168, poz. 560)
ŹRÓDŁA OPRACOWANIA KONCEPCJI
Opracowanie koncepcji pracy przedszkola poprzedzone zostało diagnozą pracy przedszkola, wynikającą z analizy jego mocnych i słabych stron. Tworząc koncepcję pracy, uwzględniono również potrzeby środowiska lokalnego, możliwości przedszkola zarówno kadrowe, jak i bazowe, oraz zawarte w załączniku do rozporządzenia wymagania wobec edukacji przedszkolnej a także samoocena dokonana w oparciu o własną pracę oraz analizę potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci.
INFORMACJE O PRZEDSZKOLU
Przedszkole usytuowane jest na terenie gminy Kadzidło. Obok przedszkola mieści się Ośrodek Zdrowia, którego personel służy pomocą medyczną w razie konieczności oraz poradami i konsultacjami w sprawie higieny, zdrowia i bezpieczeństwa. Z tyłu budynku znajduje się pełen zieleni i miejsc do zabaw ogród. Przedszkolem kieruje dyrektor, zarządzający jednocześnie szkoła podstawową. Obie jednostki tworzą Zespół Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle podlegający Samorządowi Gminy Kadzidło. Placówka posiada również pracownika służby zdrowia – higienistkę.
Personel pedagogiczny (5 nauczycieli) posiada wykształcenie wyższe magisterskie o kierunkach:
Personel pomagający nauczycielom w grupach posiada wykształcenie średnie oraz wyższe pedagogiczne.
Personel obsługowy kuchenny posiada wykształcenie średnie zawodowe o kierunku gastronomicznym, oraz kursy, szkolenia z zakresu zdrowego żywienia, zawodowe kucharskie oraz średnie i zawodowe personel sprzątający.
Podstawową działalność przedszkola stanowi opieka, wychowanie i kształcenie około 93 dzieci w wieku od 3 do 6 lat – 4 oddziały. Przedszkole czynne jest w godzinach dostosowanych do oczekiwań rodziców.
ORGANIZACJA PRACY
Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:30 do 17:00.
W czasie pobytu dziecka w przedszkolu organizowane są zajęcia, zabawy planowane i inspirowane przez nauczycielki uwzględniające potrzeby, możliwości i zainteresowania dzieci oraz podejmowane z inicjatywy dzieci.
W pracy wychowawczo-dydaktycznej preferuje się otwarty styl i aktywne metody wyzwalające twórczy potencjał dzieci. Ponadto mają one możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień poprzez zajęcia dodatkowe bezpłatne takie jak:
Przedszkole posiada certyfikat „Otwarte przedszkola” za udział w projekcie finansowanym przez UE.
Przedszkole utrzymuje bliski kontakt z rodzicami: organizuje ciekawe imprezy, uroczystości, spotkania indywidualne i grupowe. Bardzo dobrze współpracuje ze szkołą i środowiskiem lokalnym. Rodzice mają możliwość wyrażania swoich opinii o zajęciach prowadzonych w przedszkolu podczas spotkań grupowych. Biorą udział w projekcie MEN „Szkoła współpracy”, w ramach którego we współpracy w nauczyciele opracowali projekt aktywnej współpracy z rodzicami „Nasze przedszkole”, zgłoszony do kuratorium jako innowacja pedagogiczna.
W priorytetach wychowawczych znajdują się działania nastawione na tworzenie dobrych partnerskich kontaktów między dziećmi, na rozwijanie wrażliwości, tolerancji, wzajemnej pomocy i samodzielności.
SYSTEM WARTOŚCI
1. Dbałość o poczucie bezpieczeństwa dziecka i życzliwą atmosferę.
2. Wszechstronny i harmonijny rozwój dzieci ze szczególnym wspieraniem indywidualnego rozwoju.
3. Wrażliwość na potrzeby innych i estetykę otoczenia.
4. Rozwijanie kreatywnego myślenia i twórczego działania.
5. Poszanowanie tradycji narodowych i lokalnych - duma z bycia mieszkańcem Kadzidła, Polakiem, obywatelem.
6. Przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania się i zgodnego współdziałania.
MISJA PRZEDSZKOLA
Przedszkole ma być drugim domem dziecka, gdzie wychowywać znaczy kochać.
Misją naszej placówki w porozumieniu z rodzicami będzie tworzenie optymalnych warunków do wszechstronnego rozwoju każdego dziecka z uwzględnieniem jego osobowości, indywidualnych potrzeb, możliwości i predyspozycji.
Misja przedszkola będzie realizowana w wyniku:
WIZJA PRZEDSZKOLA
Głównym celem naszego działania będzie dążenie do tego, by przedszkole było miejscem, które jest dopełnieniem domu rodzinnego sprawując funkcję wspomagającą i doradczą w wychowaniu i nauczaniu:
CELE OGÓLNE
➢ Podejmowanie działań wspierających twórczą postawę dzieci w różnych dziedzinach aktywności, rozwijając wiarę we własne możliwości.
➢ Dbanie o prawidłowy przebieg procesów wspomagania i edukacji dziecka.
➢ Przygotowanie dzieci do osiągnięcia wiedzy i umiejętności wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
➢ Przestrzeganie praw dziecka przez całą społeczność przedszkolną, dbanie o dobre stosunki międzyludzkie i skuteczną komunikację interpersonalną.
➢Podnoszenie jakości pracy przedszkola poprzez dążenie do oddziaływania innowacyjnego, twórczego, implikującego wprowadzanie nowych rozwiązań polegających zaplanowaniu i urzeczywistnianiu zamierzonych programów zmiany.
➢ Dbanie o kształtowanie pozytywnego wizerunku w środowisku, uwzględnianie jego oczekiwania w ofercie edukacyjnej.
➢ Tworzenie warunków sprzyjających indywidualnemu rozwojowi dziecka, dostosowanych do jego potrzeb i możliwości, a także sfery najbliższego rozwoju.
➢ Ujednolicanie z rodzicami kierunku i zakresu zadań wychowawczych, realizowanych
w przedszkolu, włączanie rodziców do wspólnego rozwiązywania zaistniałych problemów.
➢ Wspomaganie rozwoju dzieci z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji.
➢ Monitorowanie i doskonalenie efektów pracy przedszkola.
➢ Dążenie do rozwoju placówki.
➢ Zarządzanie zapewniające funkcjonowanie przedszkola zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i przyjętą koncepcją rozwoju.
CELE STRATEGICZNE
1. Zapewnienie dzieciom opieki, bezpieczeństwa i przyjaznej atmosfery z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb.
2. Umożliwienie dzieciom zdobywania wiedzy i doskonalenia umiejętności w celu ułatwienia startu na kolejnym etapie edukacji.
3. Wpajanie zasad i norm współżycia społecznego.
4. Kształtowanie poczucia przynależności narodowej i etnicznej.
5. Pogłębianie świadomości ekologicznej przedszkolaków .
6.Współpraca ze środowiskiem rodzinnym i lokalnym w procesie edukacji i wychowania dziecka.
STANDARDY JAKOŚCI PRACY PRZEDSZKOLA
I. Przedszkole realizuje koncepcję pracy ukierunkowaną na rozwój dzieci
Nasze przedszkole pracuje zgodnie z przyjętą przez Radę Pedagogiczną koncepcją pracy, która jest analizowana i modyfikowana. Głównym jej założeniem jest otoczenie opieką dzieci w celu zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa, aktywizowania ich poprzez wprowadzanie metod opartych na zadaniach twórczych, otwartych, badaniach, eksperymentowaniu. Rozwijanie wrażliwości estetycznej, poczucia szacunku wobec siebie i innych. Wspieranie ich w działaniach (pozwolenie na wykonanie „po swojemu”), pomoc i zachęta do przekraczania kolejnych granic możliwości (indywidualizacja pracy dziecka).
II. Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.
Przedszkole jest miejscem tak zorganizowanym, by istniała możliwość wyboru różnej aktywności przez dziecko. Przedszkolak, który może decydować o tym, w jaki sposób chce się bawić, ujawni swoje zainteresowania, upodobania. Swoboda wyboru umożliwia nie tylko diagnozę, określenie potencjału dziecka, ale również kreowanie warunków i dobór sposobów jego rozwijania.
III. Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.
IV. Dzieci są aktywne
PRIORYTETY NAUCZYCIELA PRZEDSZKOLA
V. Respektowane są normy społeczne.
Dzieci rozpoznają swoje emocje, kontrolują je. Czują się pełnoprawnymi członkami społeczności nie tylko przedszkolnej, znają swoje prawa i obowiązki. Dzieci uczestniczą w życiu przedszkola i decyzjach dnia codziennego, są postrzegane jako osoby, które wnoszą swój wkład czyli własne wyobrażenia, zamiary, oczekiwania.
VI. Przedszkole wspomaga rozwój dzieci z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji.
SYSTEM WSPIERANIA ROZWOJU DZIECKA
• Przedszkole realizuje swoje zadania w porozumieniu z rodzicami, a dyrekcja i nauczyciele starają się systematycznie włączać ich w całokształt działań placówki, uwzględniając ich potrzeby, sugestie i oczekiwania. • Przedszkole opiera się na edukacji zindywidualizowanej, która pełni rolę rozwiązując a zarazem wspomagającą. Każde dziecko postrzegane jest jako odrębna jednostka, posiadające odpowiednie tempo rozwoju.
• Każdy nauczyciel, jako osoba będąca w stałym kontakcie z dziećmi, jest odpowiedzialny za indywidualizowanie pracy z nimi. Indywidualizacja ta polega na tworzeniu warunków optymalnego rozwoju dla dzieci, zgodnych z ich potrzebami i możliwościami.
• Nauczyciele prowadzą obserwacje pedagogiczne mające na celu poznanie możliwościi potrzeb rozwojowych dzieci oraz przeprowadzenie analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole. Wnioski nauczyciela z obserwacji przeprowadzonych w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem, w naturalnym otoczeniu są przekazane rodzicom, a „w razie potrzeby pogłębionej diagnozy związanej ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” także specjalistom z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zadaniem nauczycieli jest „opracowanie indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka, który będzie realizowany w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej”
• Nauczyciele stwarzają warunki do rozwoju dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych podczas pracy bieżącej poprzez: indywidualną pracę z dzieckiem, ścisłą współpracę z rodziną, kierowanie do specjalistów, wykorzystanie różnorodnych pomocy.
• Rodzice korzystają z indywidualnych konsultacji i porad pedagogicznych, są na bieżąco informowani o postępach dziecka, kontynuują pracę z dzieckiem w domu zgodnie z zaleceniami nauczyciela.
• Jakość realizowanych programów wychowania przedszkolnego wspomaga osobowy, intelektualny i społeczny rozwój dziecka.
• Wychowawcy współdziałają w tworzeniu i analizie procesów wspomagania i edukacji dziecka.
VII. Nauczyciele współpracują w planowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych.
Zespół przedszkola jest zintegrowany, ukierunkowany na wspólny cel, zaangażowany, kompetentny, otwarty na zmiany, nie boi się nowości, łączy wiedzę z praktyką, udziela sobie wsparcia merytorycznego i emocjonalnego.
W szkole uczą się również nauczyciele, którzy współpracują w planowaniu, organizowaniu, modyfikowaniu i realizowaniu procesów edukacyjnych poprzez pracę w zespołach zadaniowych.
Zespoły problemowo-zadaniowe zajmują się rozwiązywaniem bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem placówki lub przeprowadzaniem określonych akcji.
W przedszkolu powołuje się następujące stałe zespoły problemowo-zadaniowe:
Tworzenie zespołów nauczycieli jest podstawowym i efektywnym sposobem wspierającym rozwój przedszkola i przyczynia się do podniesienia poziomu efektów kształcenia. Nauczyciele współdziałając:
Efekty pracy zespołów wykorzystywane są jako wnioski do dalszej pracy, podniesienia jakości pracy; w promocji przedszkola, podniesieniu jego opinii w otoczeniu.
VIII. Promowana jest wartość wychowania przedszkolnego
FUNKCJONOWANIE PRZEDSZKOLA W ŚRODOWISKU LOKALNYM
• Wychowankowie powinni być przygotowani do życia w przyszłości, dlatego też, przedszkole musi znać i rozumieć potrzeby społeczne w tym celu niezbędna okazuje się łączność ze środowiskiem lokalnym, znajomość lokalnej specyfiki kulturowej i społeczno-gospodarczej.
• Różnorodność form współpracy przedszkola ze środowiskiem lokalnym służy promowaniu wychowania przedszkolnego oraz ukazywaniu walorów edukacji realizowanej przez przedszkole.
• Ogromne szanse dla rozwoju tkwią w dobrze przygotowanej i zorganizowanej promocji placówki. To nie tylko możliwość do pełniejszego zaistnienia w środowisku lokalnym, ale także okazja do informowania o ofercie edukacyjnej przedszkola, uatrakcyjnienia edukacji wychowania naszych dzieci, wymiany doświadczeń między nauczycielami oraz wciągania całej społeczności do działań na rzecz przedszkola.
• Przedszkole integruje się ze środowiskiem lokalnym, podtrzymuje tradycje organizowania imprez, konkursów o charakterze otwartym dla społeczności lokalnej. Placówka promuje wychowanie przedszkolne oraz ofertę edukacyjną poprzez następujące działania: łączenie nauki i zabawy (pokazy, warsztaty, zajęcia badawcze, wycieczki po okolicy), udział dzieci w konkursach, przeglądach, festiwalach środowiskowych i regionalnych pogadanki , warsztaty i zajęcia otwarte dla rodziców, dział w akcjach charytatywnych, ekologicznych , prozdrowotnych. Realizuje programy ogólnopolskie, m.in.; „Akademia Aguafresh”, „Czyste powietrze wokół nas” „Cała Polska czyta dzieciom” oraz programie MEN „Szkoła współpracy”. Placówka posiada Certyfikat za udział i prowadzenie zajęć dla dzieci i rodziców w ramach projektu systemowego „Otwarte przedszkola”.
• Przedszkole dba o kształtowanie pozytywnego wizerunku w środowisku oraz upowszechnia swoje osiągnięcia.
• Placówka stara się pozyskać sojuszników wspierających jej działalność.
• Włącza się w organizowane przedsięwzięcia kulturalne, konkursy oraz bierze udział w niektórych imprezach, olimpiadach, akcjach charytatywnych o charakterze lokalnym lub szerszym
• W celu tworzenia optymalnego środowiska wychowawczego przedszkole współpracuje z władzami lokalnymi, instytucjami i organizacjami społecznymi.
DZIALANIA PROMOCYJNE PLACÓWKI,
WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM I POZA NIM
• Uaktualnianie informacji na stronie internetowej przedszkola;
• Udział w konkursach zewnątrz przedszkolnych i akcjach gminnych i ogólnopolskich;
• Organizowanie festynów: „Piknik rodzinny. Święto pieczonego ziemniaka”;
• Przygotowywanie teatrzyków w wykonaniu rodziców, dzieci i nauczycieli;
• Prezentacje w mediach, współpraca z mediami;
• Prowadzenie kącików dla rodziców;
• Współpraca z innymi placówkami oświatowymi (przedszkola, szkoły podstawowe);
• Współpraca z uczelniami – praktyki nauczycielskie;
• Współpraca z rodzicami;
• Podejmowanie działań będących przejawem troski o zdrowie dzieci oraz dbania
o środowisko naturalne, takie jak akcje: „Sprzątanie świata”, „Czyste powietrze wokół nas” „Akademia Aquafresh”.
• Nauczyciele, dzieci i rodzice podejmują działania służące lokalnej społeczności. Organizują i biorą czynny udział w akcjach charytatywnych. Są to m.in.: „Góra Grosza”, „Zbiórka plastikowych nakrętek”.
• Współpraca z instytucjami: Komendą Policji, Strażą Pożarną, CKK, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Biblioteką Publiczną, Urzędem Pocztowym, Urzędem Gminy, parafią, ZGKiM, sklepem internetowy „Sadowniczy”.
Przedszkole nawiązuje współpracę z innymi instytucjami w celu zintensyfikowania swojej działalności wychowawczej i opiekuńczej. Uatrakcyjnia zajęcia poprzez spotkania z ciekawymi osobami wzbogacając doświadczenia dzieci, odwołując się do ich przeżyć, bezpośredniego kontaktu z poznaną rzeczywistością.
IX. Rodzice są partnerami
Bardzo ważne w pracy nauczyciela jest współdziałanie z Rodzicami, bowiem oni są dla dzieci najważniejszymi osobami i mają decydujący wpływ na ich rozwój, proces wychowania i edukacji. Rodzice są źródłem wiedzy o dziecku i jego aktualnych przeżyciach, są ważnym partnerem dla nauczyciela. Skuteczność oddziaływania powinna być uwarunkowana wzajemnym i ścisłym współdziałaniem rodziców i nauczycieli. Zadaniem nauczycieli jest przekazywanie rzetelnej informacji o dziecku na temat sukcesów i kłopotach ich dzieci oraz włączanie rodziców do wspierania osiągnięć rozwojowych, łagodzenia trudności. Nie bez znaczenia jest bowiem ujednolicenie metod wychowawczych i utrwalanie pozytywnych zachowań u dzieci. Przekazywane są informacje o wynikach diagnoz. Nauczyciele jeżeli zajdzie taka potrzeba, proponują wspólne spotkania z pracownikami Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Myszyńcu. Rodzice zapoznani są z koncepcją pracy przedszkola, głównymi celami i treściami programu wychowawczego. Mają wpływ na koncepcje pracy placówki, zajęcia dodatkowe oraz organizację ważnych wydarzeń przedszkolnych.
Przedszkole jest otwarte dla rodziców i społeczność. Organizowane są „Drzwi otwarte”, w których osoby zainteresowane mogą obserwować pracę nauczycieli i aktywność dzieci. Najważniejszym, wspólnym celem obydwu środowisk – rodzinnego i przedszkolnego – jest osiąganie przez dziecko maksymalnych możliwości rozwojowych. Aby podejmować efektywne działania w tym kierunku, niezbędna jest satysfakcjonująca obydwie strony współpraca. Korzyści z niej płynące są obustronne, zarówno dla nauczycieli, jak i rodziców.
Zasady współpracy przedszkola z rodziną:
• jedności oddziaływań,
• wielostronnego przepływu informacji,
• partnerstwa,
• pozytywnej motywacji
Korzyści dla nauczycieli:
– więcej wiedzą o dziecku, łatwiej im się pracuje,
– czują się bezpieczniej, wiedzą, że ich praca znajduje zrozumienie, że nie działają w próżni,
– mają możliwość korekty działań wychowawczych, tak żeby jak najlepiej zaspokajały potrzeby dzieci,
– w trudnych sytuacjach mogą liczyć na współpracę rodziców,
– czują się docenieni, traktowani jak partnerzy,
– są śmielsi w proszeniu o pomoc i dzieleniu się trudnościami.
Korzyści dla rodziców:
– mają więcej informacji o dziecku, lepiej je poznają, zaspokajają ciekawość i poczucie dumy z dziecka,
– czują się bezpiecznie wiedząc, że w każdym momencie spotkają się ze zrozumieniem i zainteresowaniem nauczyciela,
– mają możliwość zwiększania swoich kompetencji wychowawczych, w sytuacjach kryzysowych mogą sprawniej udzielić pomocy dziecku,
– czują się ważnymi osobami, partnerami w wychowaniu,
– są śmielsi w proszeniu o pomoc i dzieleniu się trudnościami
W celu pozyskania rodziców przedszkole wypracowuje nowe, atrakcyjne formy wzajemnych kontaktów oraz udoskonala dotychczas realizowane formy współpracy, co pozwala jej uczestnikom odczuwać sens i wartość podejmowanych wspólnie zadań.
X. Wykorzystywane są zasoby przedszkola i środowiska lokalnego na rzecz wzajemnego rozwoju.
Przedszkole korzysta z zasobów środowiskowych w procesie poznawania przez dzieci otaczającej rzeczywistości, dotyczy to organizacji wyjazdów do miejsc użyteczności publicznej (kino-teatr), wycieczek, wyjść do biblioteki, remizy, szkoły, straży pożarnej. Przedszkole gości ludzi sztuki, ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin.
- Szkołą Podstawową w Kadzidle,
- Gminną Biblioteką w Kadzidle,
- Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczna w Myszyńcu – pracownicy poradni chętnie służą pomocą , zapraszają rodziców na dyżury.
- Strażą Pożarną - strażacy pokazują dzieciom samochody strażackie oraz ich całe wyposażenie. Demonstrują także udzielanie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wyniku wypadku samochodowego.
- Policją- pogadanki z policjantami na temat bezpieczeństwa dziecka na drodze oraz zagrożeń wobec świata ludzi, zwierząt, organizacja „Parady bezpieczeństwa”.
- Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle
- Urzędem Gminy w Kadzidle,
- Parafią – włączmy się okazjonalnie do organizacji uroczystości” Jasełek”
- Powiatowym Urzędem Pracy w Ostrołęce - umożliwianie zatrudniania stażystek.
- Zakładem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kadzidle- współudział w „Majówce ekologicznej”
XI. Przedszkole w planowaniu pracy uwzględnia wnioski z analizy badań zewnętrznych i wewnętrznych.
XII. Zarządzanie przedszkolem służy jego rozwojowi.
ZARZĄDZANIE PRZEDSZKOLEM
• Przedszkole zapewnia funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące, a także zapewnia możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych
i dostosowanych do potrzeb rozwojowych dzieci.
• Organizacja oparta jest na Statucie Przedszkola oraz systemie procedur i regulaminów.
• Kadra pedagogiczna jest inspirowana i motywowana samodzielnego podejmowania nowych zadań i nowatorskich metod pracy z dziećmi.
• Podejmowanie działań mających na celu wzbogacenie bazy przedszkola w nowoczesne pomoce dydaktyczne i materiały metodyczne, w celu poprawy warunków realizacji przyjętych w przedszkolu programów wychowania przedszkolnego.
• Praca nauczycieli oparta jest na planowaniu działań, współpracy, realizacji wspólnych celów. Funkcjonuje współpraca w zespołach. Dyrektor wspiera nauczycieli oraz pracowników przedszkola w dążeniu do osiągania celów. Motywuje do podejmowania nowatorstwa, aktywizujących metod i form pracy. Tworzone są zespoły zadaniowe: do spraw ewaluacji, spraw modyfikacji koncepcji, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, strony internetowej przedszkola, diagnozowania.
Zarządzanie zapewniające sprawne funkcjonowanie przedszkola
Rolę kierowniczą placówki oświatowej pełni dyrektor, który:
➢ jest kreatywny i konsekwentny w działaniu,
➢ sprawuje nadzór pedagogiczny,
➢ przewodniczy Radzie Pedagogicznej.
➢ pełni rolę pracodawcy,
➢ organizuje i ocenia pracę nauczycieli,
➢ reprezentuje przedszkole na zewnątrz,
➢ dba o dydaktyczny i wychowawczy poziom pracy przedszkola,
➢ inspiruje nauczycieli do działania, nowatorstwa pedagogicznego,
➢ zapewnia pomoc nauczycielom w realizacji ich zadań i doskonaleniu zawodowym,
➢ zapewnia odpowiednie wsparcie personelowi przedszkola,
➢ kieruje działalnością przedszkola,
➢ organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną lub inną wynikającą z bieżących potrzeb,
➢ współpracuje ze środowiskiem celem promowania wartości wychowania przedszkolnego,
➢ współpracuje z władzami gminy oraz organem sprawującym nadzór pedagogiczny,
➢ zapewnia w miarę możliwości odpowiednie warunki organizacyjne do realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczo- dydaktycznych oraz zadań statutowych przedszkola
W zarządzaniu przedszkolem uwzględniane są aspekty, które sprzyjają sprawnemu funkcjonowaniu przedszkola tzn.:
• motywacja,
• współpraca,
• sprawny nadzór pedagogiczny,
• warunki lokalowe i wyposażenie umożliwiające wysoką jakość pracy.
Przedszkole dąży do tworzenia zespołu współpracującego i zaangażowanego w sprawy przedszkola. Pracownicy, naszej placówki powinni odnosić się życzliwie, zarówno do dzieci, jak i do rodziców. Szanować swoją pracę i siebie nawzajem.
Dyrektor:
- stwarza odpowiednią atmosferę pracy , w której wszyscy czują się potrzebni, docenieni;
- doskonali metody i formy aktywnej współpracy ze wszystkimi pracownikami przedszkola;
- mobilizuje cały personel przedszkola do zaangażowania się w życie przedszkola, bierze udział
w ewaluacjach wewnętrznych prowadzonych w przedszkolu;
- wnioski wykorzystuje do wprowadzania zmian w przedszkolu poprzez utrwalanie mocnych stron, a eliminowanie słabych stron.
Przedszkole reprezentuje również wicedyrektor, który:
- zastępuje dyrektora w zakresie, do jakich został upoważniony,
- wykonuje zadania zgodnie z ustalonym podziałem kompetencji pomiędzy nim a dyrektorem.
Przedszkole systematycznie zmierza do pełnej realizacji założeń koncepcji pracy. Dokonuje corocznej analizy jakości pracy i w miarę potrzeb modyfikuje koncepcję w oparciu o wnioski wynikające z analiz. Rodzice zostają zapoznani z założeniami koncepcji pracy przedszkola (podczas zebrań ogólnych, koncepcja jest również obecna na stronie internetowej przedszkola). Mogą również wpływać na modyfikację działań realizujących koncepcję pracy przedszkola poprzez zgłaszanie swoich uwag i pomysłów. Do realizacji rocznych planów pracy wykorzystuje się priorytety wynikające z koncepcji i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego.
REALIZOWANE PROGRAMY
METODY PRACY
W przedszkolu dba się o prawidłowy przebieg i doskonalenie procesów edukacyjnych. Nauczyciele planują pracę uwzględniając podstawę programową. Proces dydaktyczny oparty jest na aktywizujących metodach nauczania umożliwiających maksymalne wykorzystanie potencjału intelektualnego dzieci takich jak:
ZASADY PRACY
Zasady pracy w przedszkolu zapewniają podmiotowe traktowanie dziecka, są nimi:
1. Zasada indywidualizacji
2. Zasada integracji
3. Zasada wolności i swobody działania
4. Zaspakajanie potrzeb dziecka
5. Zasada aktywności
6. Organizowania życia społecznego
FORMY PRACY
- praca indywidualna,
- zabawa oraz inne rodzaje działalności dzieci pozwalające na rozwijaniu własnej inicjatywy,
- czynności samoobsługowe dzieci (np. związane z utrzymaniem higieny osobistej, porządku w szatni )
- prace użyteczne na rzecz przedszkola,
- spacery i wycieczki,
- zajęcia organizowane przez nauczycielkę z całą grupą lub prowadzone w mniejszych zespołach,
- udział w imprezach i uroczystościach organizowanych w przedszkolu i poza nim,
- udział w konkursach, festiwalach, przeglądach, quizach, turniejach
MOCNE STRONY PRZEDSZKOLA:
WSPÓŁPRACA ZE STUDENTAMI
Nasze przedszkole jest otwarte na współpracę z uczelniami kształtującymi kadrę pedagogiczną. Praktyki pedagogiczne w przedszkolu odbywali studenci pedagogiki ogólnej, zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Praktykanci byli przydzielani do nauczycieli z kilkunastoletnim stażem pracy pedagogicznej. Czas odbywania praktyk przynosił korzyści zarówno studentom, jak i ich opiekunom. Są oni zawsze mile widziani, inspirują do działania w innym wymiarze. Wpływa to korzystnie na samoocenę nauczycieli i buduje pozytywny wizerunek przedszkola w środowisku lokalnym. W przedszkolu również odbywali praktyki uczniowie szkół średnich i zawodowych kształcących się na przyszłych kucharzy.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Nasz wychowanek kończący przedszkole:
GŁÓWNE KIERUNKI REALIZACJI KONCEPCJI NA LATA 2019 – 2022
Zadania główne:
Rok szkolny 2019 - 2020
„Kreatywny przedszkolak” – wspomaganie rozwoju umysłowego - rozwijanie kompetencji matematycznych dzieci w wieku przedszkolnym. Wstęp do korzystania z technologii informatycznej.
Rok szkolny 2020 – 2021
„Mały patriota” – kształtowanie wartości rodzinnych i obywatelskich. Rozumienie przynależności do własnej rodziny i Ojczyzny. Udział w uroczystościach narodowych.
Rok szkolny 2021 - 2022
„Twórczość plastyczna i edukacja regionalna w różnych formach działalności dzieci”. Wychowanie przez sztukę - wdrażanie do poznawania i przeżywania malarstwa, rzeźby i architektury.
EWALUACJA KONCEPCJI
Ewaluacja skuteczności i efektywności wdrożonych działań nastąpi poprzez porównywanie osiąganych efektów pracy z założonymi celami na poszczególne lata przedszkolne. Zdiagnozujemy stopień realizacji programów własnych i wszystkich podjętych działań związanych z rozwijaniem Niniejsza koncepcja pracy przedszkola ukierunkowana jest na zapewnienie wszechstronnego rozwoju dziecka, a zwłaszcza rozwój twórczej aktywności i kreatywności dzieci. Mierzeniu i ocenie stopnia realizacji zadań zawartych w koncepcji służyć będą:
• efekty pracy wychowawczo-edukacyjnej w poszczególnych grupach
• poziom przygotowania wychowanków do podjęcia nauki w szkole
• wewnętrzne mierzenie jakości pracy
• efekty realizowanych w przedszkolu programów
• analiza dokumentacji nauczyciela
• obserwacje
• zadowolenie dzieci i rodziców
• pozytywna opinia o przedszkolu w środowisku
• zaangażowanie rodziców w realizację zadań przedszkola
PRACA NAD KONCEPCJĄ
-każdy pracownik zostaje zapoznany z Koncepcją Pracy Przedszkola ,
-rodzice zostają zapoznani z Koncepcją na zebraniach,
-wszyscy zainteresowani mogą wnieść propozycje poprawek do Koncepcji,
-pracownicy placówki dążą do realizacji zagadnień zawartych w Koncepcji,
-monitoring i ewaluacja zagadnień wynikających z Koncepcji Pracy Przedszkola.
ZAMIERZENIA DO DALSZEJ PRACY
w zakresie bazy:
- zagospodarowanie ogrodu przedszkolnego przy udziale nauczycieli, projektanta i rodziców.
w zakresie dostrzegania potrzeb dzieci i rodziców:
-planowanie cyklicznych spotkań indywidualnych z rodzicami w celu wymiany informacji o dziecku
w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli:
- wspomaganie ,inspirowanie nauczycieli do podnoszenia kwalifikacji i zdobywania dodatkowych umiejętności, uzyskanie kolejnych stopni awansu zawodowego,
- doskonalenie umiejętności nauczycieli związanych z wykorzystaniem w swej pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej, co spowoduje szybki przepływ istotnych informacji na płaszczyźnie dyrektor-nauczyciel, nauczyciel-nauczyciel.
w zakresie współpracy ze środowiskiem i promocji przedszkola:
- kontynuowanie i rozszerzanie współpracy z innymi placówkami w celu promowania pracy z dziećmi metodami aktywnymi--zapraszanie uczniów klas I na spotkania integracyjnew celu promocji placówek i wymiany doświadczeń między nauczycielami w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
- kontynuowanie i rozszerzanie udziału w konkursach ogólnopolskich i kampaniach społecznych, akcjach charytatywnych, cyklicznych imprezach organizowanych przez nasze przedszkole i inne placówki.
KRYTERIA SUKCESU
W naszym przedszkolu dziecko:
W naszym przedszkolu rodzice:
W naszym przedszkolu nauczyciele:
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Zatwierdzono do realizacji w Przedszkolu Samorządowym w Kadzidle
Kadzidło, 02.09.2019r.
Dyrektor ZPO w Kadzidle
PROGRAM_WYCHOWAWCZYPRZEDSZKOLA_SAMORZaDOWEGO_W_KADZIDLE.pdf
Program_profilaktyczny_Przedszkola_Samorzadowego_w_Kadzidle.pdf
polityka-ochrony-dzieci-przed-agresja-i-krzywdzeniem-w-przedszkolu.doc