Nawigacja

Organizacja pracy

COVID-19

Procedura

zapewnienia bezpieczeństwa

w Przedszkolu Samorządowym w Kadzidle i oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej   w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle w związku  z wystąpieniem COVID-19

 

 

 

Podstawa prawna:

 

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu  oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające  rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
  2. Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia  2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i  innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie  art. Ba ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r.  o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. Uz 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567).

 

 

ROZDZIAŁ I

Cel procedury
 

Celem niniejszej procedury jest ustalenie zasad postępowania z dziećmi zdrowymi oraz potencjalnie chorymi oraz ustalenie zasad postepowania i zachowania szczególnej higieny w przedszkolu i szkole podstawowej tak, aby zdrowe dzieci nie były narażane na niebezpieczeństwo zarażenia się od dziecka chorego i ustalenie działań, które zminimalizują to ryzyko.

Niniejsza procedura jest tylko wytyczną do postępowania, jednak wszystko jest kwestią zdrowego rozsądku, rozmów i współpracy z rodzicami. Podstawowym celem organu prowadzącego przedszkole jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa  i utrzymanie higienicznych warunków w placówkach.

 

 

ROZDZIAŁ II

Przedmiot i zakres stosowania procedury

 

  1. Przedmiotem procedury jest:
  1. określenie zasad postępowania z dzieckiem w okresie epidemii,
  2. określenie zasad postępowania z dzieckiem – objawy choroby,
  3. określenie zasad higieny w przedszkolu.
  4. określenie zadań rodziców i pracowników przedszkola.
  1. Zakres stosowania dotyczy wszystkich pracowników  przedszkola i oddziału przedszkolnego, wychowanków, a także rodziców i opiekunów prawnych wychowanków placówki.

 

                                                              

                                                                                 ROZDZIAŁ  III

                                                                               Zadania dyrektora

 

  1. Dyrektor organizuje bezpieczne i higieniczne warunki pracy i pobytu dziecka w szkole/przedszkolu, nadzoruje funkcjonowanie placówki w zakresie stosowania i przestrzegania Procedury… .
  2. Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym zapewnia sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, maseczki ochronne dla pracowników odbierających rzeczy, produkty od dostawców zewnętrznych.
  3. Dyrektor prowadzi komunikację z rodzicami  w zakresie bezpieczeństwa dzieci w placówce. Zapoznaje z obowiązującymi w szkole/przedszkolu procedurami, w tym w przypadku podejrzenia zakażenia  za pomocą strony internetowej placówki, dziennika elektronicznego.
  4. Dyrektor kontaktuje się z rodzicami/opiekunami telefonicznie w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka.
  5. Dyrektor informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika.
  6. Dyrektor współpracuje ze służbami sanitarnymi.
  7. Dyrektor instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postepowania na wypadek  podejrzenia zakażenia.

 

 

ROZDZIAŁ  IV

Zadania rodziców

 

 

  1. Rodzice przyprowadzają do przedszkola TYLKO DZIECI ZDROWE. KATAR TO TAKŻE CHOROBA. W przypadku stwierdzenia u dziecka alergii (np. przewlekły katar lub kaszel)  rodzice są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego alergię powodującą takie objawy.
  2. Przed wejściem do przedszkola/szkoły dokonuje się pomiaru temperatury dziecka termometrem bezdotykowym. Pomiaru dokonuje wyznaczony przez dyrektora pracownik.
  3. W celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci przedszkolu nauczycielka może nie przyjąć dziecka, u którego widać wyraźne objawy infekcji, wystąpiła podwyższona temperatura
  4. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola,  jak i innych dzieci  i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
  5. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi na teren szkoły wyłącznie do drzwi wejściowych  szkoły/przedszkola z zachowaniem  zasady dystansu społecznego (w odstępie  od kolejnego rodzica z   dzieckiem 2m) z zachowaniem środków ostrożności (osłona ust i nosa,  rękawiczki) i przekazują  pod opiekę  nauczycielce przedszkola/innej osobie wyznaczonej przez dyrektora.
  6. Dzieci do przedszkola są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe.
  7. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub  izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
  8. Rodzice zobowiązani są do podania takich danych kontaktowych, które będą służyły szybkiej komunikacji z rodzicami bądź opiekunami dziecka i pozostać w bezwzględnej łączności z placówką.
  9. W przypadku, gdy rodzice nie są w stanie odebrać dziecka z placówki osobiście, mogą upoważnić inną osobę – zgodnie z zasadami przyprowadzania i odbierania dzieci przyjętymi  w przedszkolu/szkole.
  10. Przed przyjęciem dziecka do przedszkola rodzic zobowiązany jest do zapoznania się z obowiązującą Procedurą bezpieczeństwa… i złożenia stosownego oświadczenia i deklaracji (zał. nr 1).

 

 

ROZDZIAŁ V

Zadania  personelu

 

  1. Każdy pracownik zobowiązany jest stosować zasady profilaktyki zdrowotnej.
  2. Każdy pracownik zobowiązany jest zachować dystans społeczny -1,5m.
  3. Każdy pracownik zobowiązany dezynfekować ręce po wejściu do budynki szkoły/przedszkola.
  4. Każdy pracownik zobowiązany informować dyrektora lub zastępującą go osobę o wszelkich objawach chorobowych własnych  i zaobserwowanych u dzieci.
  5. Personel kuchenny nie kontaktuje się bezpośrednio z dziećmi i wychowawcami.
  6. Sprzątaczki po każdym dniu myją i dezynfekują ciągi komunikacyjne, poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, drzwi wejściowe do placówki, zabawki, szafki w szatni, kurki przy kranach. Myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej  ze sprzątaniem. Pracują w rękawiczkach.
  7. Każdy pracownik zobowiązany jest postępować zgodnie z Procedurą… .
  8. Każdy pracownik zobowiązany jest zachować odstęp od innej osoby - 1,5m.

 

 

                                                                                     ROZDZIAŁ  VI

Zadania wychowawców

 

  1. Wychowawcy, opiekunowie sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć - liczba dzieci, objawy chorobowe dzieci, dostępność środków higieny.
  2. Myją, dezynfekują zabawki, przedmioty,  którymi bawiło się dziecko, jeśli kolejne dziecko będzie korzystało z tej zabawki czy przedmiotu.
  3. Dbają, by dzieci regularnie myły ręce, po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie  z zabaw na świeżym  powietrzu.
  4. Wietrzą salę - przynajmniej raz na godzinę, jeśli to konieczne także w trakcie zajęć.
  5. Dbają, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości  z dziećmi z innej grupy.
  6. Dbają by dzieci w ramach kontaktu społecznego nie dotykały się, przytulały.
  7. Zachowują odstęp od innej osoby -1,5m,
  8. Przestrzegają zapisów zawartych w Procedurze….

 

 

 

ROZDZIAŁ  VII
  
Organizacja opieki w przedszkolu

 

  1. Jedna grupa dzieci powinna przebywać w jednej wyznaczonej sali.
  2. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
  3. W grupie może przebywać do 1 2 dzieci plus 2 po uzgodnieniu z organem prowadzącym.
  4. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna. Powierzchnię sali wylicza się  z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów znajdujących się w niej – zalecenia GIS.
  5. W sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki, dywany itp). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować każdego dnia.
  6. Dziecko nie może zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
  7. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także  w czasie zajęć.
  8. Należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny zabawy na dworze).
  9. Jeżeli dziecko wykazuje objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu (gabinet pedagoga) i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odbioru dziecka. Z dzieckiem przebywa pracownik szkoły  wyposażony w środki ochrony osobistej.
  10. Korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie przedszkola, musi odbywać się  przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup.
  11. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren przedszkola (np. spacer).
  12. Sprzęt na placu zabaw lub boisku powinien być raz dziennie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
  1. Przebywanie osób trzecich w placówce zostaje ograniczone do minimum i zachowaniem środków ostrożności, tj osoby zdrowe i z zachowaniem  środków  ochrony osobistej i higieny (osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawiczki.
  2.  Pracownicy przedszkola powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1  ,5 m.

 

 

ROZDZIAŁ VIII

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni.

 

  1. Płyn do dezynfekcji rąk umieszcza się przy wejściu do budynku, miejscu przygotowywania posiłków.
  2. Rodzice/opiekunowie oraz pracownicy przedszkola i inne osoby wchodzące do placówki powinni dezynfekować dłonie przy wejściu/zakładać rękawiczki ochronne oraz zakrywać usta i nos.
  3. W budynku szkoły/przedszkola dzieci i pracownicy nie muszą zakrywać ust i nosa (nie noszą maseczek), chyba że wymagają  tego przepisy prawa lub wytyczne ministra zdrowia, Głównego  Inspektora Sanitarnego. 
  4. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły  to  dzieci, szczególnie po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu  z  toalety.
  5. Dwa razy dziennie należy poddać dezynfekcji ciągi komunikacyjne, powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników.
  6. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  7. Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy  powinni   być   zaopatrzeni w indywidualne  środki  ochrony  osobistej  - jednorazowe  rękawiczki,  maseczki  na  usta  i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
  8. Należy przeprowadzać bieżącą dezynfekcję toalet.
  9. W toaletach przy umywalkach wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.

                                                          

ROZDZIAŁ IX

Przygotowywanie i spożywanie posiłków.

 

 

  1. Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) stosuje się instrukcję określającą warunki higieniczne wymagane przepisami prawa odnoszące się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników:
  1. w miarę możliwości należy zachować 1,5m odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe należy używać środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, przyłbice),
  2. częste dezynfekowanie powierzchni i sprzętów,
  3. utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
  1. Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne,
  1. odbywa się salach, przy stolikach,
  2. posiłek dostarczany jest przez pracowników kuchni do drzwi sali,
  3. w sali posiłek podaje nauczyciel lub pomoc nauczyciela.
  1. Po każdym posiłku odbywa się czyszczenie blatów stołu-  pomoc nauczyciela lub pracownik wyznaczony przez dyrektora.
  2. Wielorazowe  naczynia  i  sztućce  należy  myć  w  zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze  minimum 60°C lub je wyparzać.

 

ROZDZIAŁ VII

                                                   Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19

 

  1. Do pracy w przedszkolu/szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno­ epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić

29 7691473 ( 730- 1500) Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna

604 754 201całodobowo

29 7651263 najblizszy oddział zakaźny

 

i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. Równolegle poinformować o tym fakcie dyrekcję szkoły.

  1. Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  2. Na terenie szkoły wyznacza się pomieszczenie, które będzie wyposażone w środki ochrony (maseczki, fartuchy, rękawiczki) i płyn dezynfekujący, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych. (gabinet pedagoga)
  3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy.
  4. W przypadku zaobserwowania objawów chorobowych u dziecka (kaszel, gorączka, duszności, katar), dziecko niezwłocznie jest izolowane od grupy- specjalne pomieszczenie (gabinet pedagoga).
  5. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe informuje o tym fakcie dyrektora lub osobę go zastępującą.
  6. Dyrektor niezwłocznie kontaktuje się telefonicznie z rodzicami/opiekunami dziecka i wzywa ich do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki, informując po powodach.
  7. W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie  dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie policję, sąd rodzinny oraz powiatową stację sanitarno- epidemiologiczną.
  8. Wskazana przez dyrektora osoba - sekretarka  kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci i informuje o zaistniałej sytuacji.
  9. Opiekun grupy, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana.
  10. Dziecko  przebywa w izolacji pod opieką pracownika przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa - przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
  11. Rodzice odbierają dziecko przy drzwiach wejściowych do budynku.
  12. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  13. Obszar, w którym poruszała się i przebywała osoba podejrzana o zakażenie, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  14. Dyrektor lub osoba przez niego wskazana – sekretarz - sporządza listę osób pozostających w kontakcie z osobą podejrzaną o zakażenie, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  15. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zarażenia COVID-19.
  16. Dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmuję decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
  17. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników  o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego działania.

 

                                                                        Przepisy końcowe

 

  1. Procedura bezpieczeństwa obowiązuje w przedszkolu i szkole  od dnia 6 maja 2020r.
  2. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do ich stosowania i przestrzegania.

 

https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2020/05/Wytyczne-GIS-%c5%bc%c5%82obki-przedszkola-Pierwsza-aktualizacja.pdf

 

 

                                                                                                                                                                                   


Procedury bezpieczeństwa na terenie

Zespole Placówek Oświatowych

 im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle

w okresie pandemii Covid-19

 

 

Podstawa prawna:

  • Wytyczne z GIS, MEN, MZ dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 493)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.).
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (Dz. U. 2003 nr 169 poz. 1650 z późn. zm.).

 

Podstawowym celem wdrażanych procedur jest:

  • zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz uczniom pozostającym pod opieką szkoły;
  • uniknięcie zakażenia przez osoby z zewnątrz;
  • zmniejszenie liczby kontaktów na terenie szkoły, celem umożliwienia identyfikacji pracowników, którzy będą podlegać kwarantannie w przypadku potwierdzonego zakażenia.

 W związku z powyższym przez okres obowiązywania na terenie Polski stanu epidemii dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych  im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle obliguje do stosowania poniższych procedur wszystkich pracowników, uczniów, opiekunów uczniów i osób przebywających na terenie szkoły :

 

  1. Procedury ograniczającej rozpowszechnianie się wirusa
  2. Procedury zapobiegawczej – przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u pracownika
  3. Procedury zapobiegawczej – przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u osoby pozostającej pod opieką placówki.

 

Ad 1. Procedura ograniczająca rozpowszechnianie wirusa – organizacja zajęć w szkole/przedszkolu.

  1. Zapewnia się  pracownikom Szkoły/Przedszkola środki  ochrony indywidualnej – maseczki, (ewentualnie przyłbice), jednorazowe rękawiczki wedle potrzeby.
  2. Do pracy może przyjść pracownik bez żadnych objawów chorobowych (kaszel, gorączka, duszności). W przypadku pojawienia się niepokojących objawów pracownik informuje telefonicznie Dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji, kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną oraz oddziałem zakaźnym i postępuje według zaleceń, jakie wydano.
  3. Do szkoły/przedszkola może uczęszczać uczeń/dziecko bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  4. W drodze do i ze szkoły/przedszkola uczniowie/dzieci przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  5. Przy wejściu do budynku szkoły/przedszkola zamieszczono informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły/przedszkola są zobligowani do dezynfekcji rąk. Dezynfekcję nadzoruje nauczyciel dyżurujący/wyznaczony pracownik przedszkolny. (Zał. nr 1)
  6. Przy wejściu do szkoły/przedszkola umieszczono numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
  7. Rodzice/Opiekunowie przychodzący do szkoły w celu załatwienia spraw związanych z funkcjonowaniem dziecka w szkole (np.: kontakt z dyrektorem, wychowawcą, pedagogiem szkolnym itp.) zgłaszają się do sekretariatu szkoły w budynku głównym (wejście od szczytu szkoły, od strony parkingu) z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego (obowiązkowe: maseczka, dezynfekcja rąk, dystans społeczny)
  8. Rodzice/Opiekunowie odprowadzający/odbierający uczniów/dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły/przedszkola, nie dalej niż do drzwi wejściowych, zachowując zasady:

a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c) dystansu od pracowników szkoły/przedszkola min. 1,5 m,

d) Opiekunowie w przypadku złej pogody mogą przebywać najdalej w holu/przedsionku przy wejściu do szkoły/przedszkola.

e) W sytuacjach wyjątkowych (w okresie adaptacyjnym, przy płaczącym dziecku itp.), przy zachowaniu przepisów związanych z bezpieczeństwem, opiekunowie, za zgodą nauczyciela lub dyżurującego przy wejściu pracownika obsługi mogą odprowadzić dziecko do przestrzeni wspólnej szkoły/przedszkola (szatni/korytarza/holu/sali lekcyjnej).

f) Dopuszcza się również obecność Rodziców/Opiekunów w przestrzeni wspólnej szkoły podczas wywiadówek, zebrań, dni otwartych, uroczystości i innych umówionych wcześniej spotkań z dyrekcją /wychowawcą /nauczycielem. (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego)

f) Rodzice/Opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, dystans społeczny).

8. Na terenie Szkoły/Przedszkola obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

9. W czasie zagrożenia epidemicznego w Szkole/Przedszkolu ogranicza się przebywanie  osób z zewnątrz do niezbędnego minimum: (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.

10. W sprawach niewymagających bezpośredniego kontaktu z wychowawcą, nauczycielami, pracownikami sekretariatu lub dyrekcją rodzice mogą się kontaktować  ze szkołą
z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość poprzez dziennik Librus, e-mail, telefon

ZPO

Adres e-mail do kontaktu

Numer telefonu

Sekretariat Szkoły Podstawowej

Przedszkole Samorządowe

zpokadz@wp.pl

29 761 80 82

 

11. W Szkole/Przedszkolu może być mierzona temperatura ciała za pomocą termometru bezdotykowego. Termometr jest dezynfekowany po każdej grupie uczniów/dzieci.

12. Jeśli nauczyciel lub inny pracownik  Szkoły/Przedszkola zaobserwuje u ucznia/dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności  gorączkę lub kaszel, zobowiązany jest przekazać informację dyrektorowi i odizolować ucznia/dziecko w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu (pomieszczenie przy sekretariacie, w budynku szkoły 0-3 sala nr 1) zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia/dziecko ze szkoły/przedszkola (rekomendowany własny środek transportu).

13. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic / opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Na terenie przedszkola może przebywać ograniczona  liczba rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce, która umożliwi osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.

 

Organizacja zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych:

 

    1. Nauczyciele wprowadzają młodzież do sali lekcyjnej zwracając uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości  między nimi.
    2. W czasie trwania zajęć uczniowie (w miarę możliwości) zachowują dystans społeczny.
    3. Wszystkie zasady i obostrzenia opisane w niniejszych procedurach bezpieczeństwa mają zastosowanie zarówno do zajęć lekcyjnych, jak i do zajęć pozalekcyjnych.

 

Organizacja pracy w przedszkolu

  1. Grupa dzieci wraz z opiekunem  przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
  2. Do grupy dzieci przyporządkowani są (w miarę możliwości) ci sami opiekunowie.
  3. Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
  4. Zobowiązuje się nauczycieli do usunięcia przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki, dywany). Wykorzystywane w czasie zajęć przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
  5. Dziecko nie przynosi do przedszkola  niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Nie dotyczy to dzieci ze specjalnymi potrzebami  edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach zobowiązuje się opiekuna zwrócenia szczególnej uwagi, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym. Rodzice / opiekunowie dziecka mają obowiązek zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawek
  6. Nauczyciel  wietrzy sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  7. Nauczyciele organizacją (w miarę możliwości) zajęcia w taki sposób, aby uniemożliwić stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (różne godziny zabawy na dworze).
  8. Dziecko posiada własne przybory , które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym przedszkolaka. Każde dziecko ma swoją szufladę, w której przechowywane są przybory szkolne: kredki, nożyczki, bloki rysunkowe itd. .

 

  Szatnia:

 

    1. Szatniarka oraz nauczyciel pełniący dyżur w szatni,  zobowiązani są do koordynowania ruchem na klatce schodowej prowadzącej do szatni oraz w szatni tak, aby ograniczyć gromadzenie się uczniów i umożliwić zachowanie dystansu społecznego.
    2. Uczniowie zostawiają w szatni  okrycie wierzchnie i zabierają wszystkie potrzebne rzeczy, z których będą korzystać  w ciągu dnia.
    3. Szatniarka dezynfekuje pomieszczenia szatni przynajmniej dwa razy dziennie (również w czasie lekcji). Uzupełnia kartę monitorowania prac porządkowych (Załącznik nr 2) zgodnie z instrukcją (Załącznik nr 3).
    4. W wyjątkowych przypadkach (np. zwolnienie ucznia z lekcji przed zakończeniem zajęć oddziału) szatniarka umożliwia skorzystanie uczniowi z szatni.
    5. W miarę możliwości (w przypadku dobrej pogody), zaleca się zmianę obuwia na zewnątrz budynku szkoły (na dziedzińcu, na ławkach przed szkołą)

Korytarze:

 

  1. Nauczyciele dyżurujący na korytarzach zobowiązani są do przestrzegania zasad dystansu społecznego oraz koordynują ruchem uczniów, aby w miarę możliwości unikać gromadzenia się uczniów i  zapewnić bezpieczny odstęp między nimi.
  2. Wyznaczony pracownik przynajmniej dwa razy dziennie dezynfekuje ławki i siedziska, toalety i inne powierzchnie, z których korzystali uczniowie. Odnotowuje ten fakt w „karcie monitorowania prac porządkowych” (Załącznik nr 2).
  3. Należy wietrzyć  korytarze co najmniej raz na godzinę.
  4. Z drewnianych siedzisk na korytarzach usuwa się poduszki a kanapy każdego dnia poddawane są dezynfekcji.

Sale lekcyjne

 

  1. Zobowiązuje się nauczycieli do zabezpieczenia / schowania zbędnych przedmiotów w celu ułatwienia pracownikom obsługi dezynfekcji.
  2. Wszystkie pomoce dydaktyczne, z których korzystają uczniowie, powinny zostać zabezpieczone, a po każdym użyciu zdezynfekowane. Nauczyciel dezynfekuje pomoce dydaktyczne płynem do dezynfekcji powierzchni w rękawiczkach  jednorazowych.
  3. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki,  które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w teczce/torbie/tornistrze ucznia.
  4. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  5. Nauczyciel  wietrzy salę, w której prowadził lekcję w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

Kuchnia/jadalnia

 

  1. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  2. Pracownicy kuchni powinni zachowywać  (w miarę możliwości ) odległość między stanowiskami  pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej.
  3. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców. (Załącznik nr 4)
  4. Wprowadza się  zmianowość wydawania posiłków uczniom.
  5. Uczniowie spożywają posiłki siedząc w możliwie dużych odstępach. Pracownik obsługi czyści krzesła i blaty po każdej grupie.
  6. Dania wydawane są przez osobę do tego wyznaczoną.
  7. Należy usunąć  zbędne wyposażenie stołówki (obrusy, wazony itp.).
  8. Obowiązuje mycie w temperaturze min 60 stopni  lub wyparzanie naczyń i sztućców wielorazowych.
  9. Obowiązuje monitorowanie prac porządkowych – Załącznik nr 2 i Załącznik nr 3
  10. W szkole w dystrybutorach wody pitnej (pokój nauczycielski) wodę można pobierać tylko do własnych butelek/kubków. Przed skorzystaniem z dystrybutora  należy zdezynfekować  ręce. Instrukcja dezynfekcji rąk znajduje się przy dystrybutorze.

 

Zajęcia sportowe/ sala gimnastyczna

 

  1. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dezynfekować.  (Załącznik nr  4)
  2. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.
  3. Należy wietrzyć salę gimnastyczną, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
  4. Zajęcia wychowania fizycznego powinny odbywać się na boisku szkolnym oraz na świeżym powietrzu na terenie szkoły ( w miarę możliwości).
  5. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
  6.  Nauczyciel wychowania fizycznego dba o bezpieczeństwo uczniów w czasie korzystania z szatni przy sali gimnastycznej. Uczniowie korzystają z niej rotacyjnie aby ograniczyć nadmierne skupiska uczniów.
  7. Natryski szkolne wyłącza się z użytkowania.

 

Biblioteka

 

  1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece w maseczce i rękawiczkach. Nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków.
  2. Należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry;  minimum 1,5 m).
  3. Bibliotekę należy wietrzyć co godzinę.
  4. Pracownicy obsługi regularne czyszczą powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamka drzwi wejściowych, blaty, oparcia krzeseł.
  5. W  bibliotece może jednocześnie przebywać 5 uczniów.
  6. Należy ograniczyć użytkowanie  księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych.
  7. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów,
    z którymi pracownik miał kontakt.
  8. Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma
    (48 godzin).
  9. Po przyjęciu książek od użytkownika bibliotekarz  każdorazowo zdezynfekuje blat, na którym leżały książki.
  10. Przyjęte książki powinny zostać odłożone do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny; po tym okresie włączyć do użytkowania. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.
  11.  Dostęp do zwracanych książek ma tylko nauczyciel bibliotekarz.
  12. Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek.
  13.  Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych.

 

Pracownicy obsługi

 

  1. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
  2. Codzienne  prace porządkowe należy wykonywać  z wyjątkową starannością, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, dystrybutorów wody, klawiatur, włączników.
  3. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji.
  4. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  5. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić informacje z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji. Personel sprzątający odpowiedzialny jest za uzupełnianie dozowników na mydło/ płyn do dezynfekcji rąk .
  6. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
  7. Przy wejściu do szkoły znajduje się kosz do wyrzucania masek lub rękawic jednorazowych wyłożony workiem.  Pracownik  obsługi po zawiązaniu worka  wyrzuca  go  do pojemnika  na odpady zmieszane

 

Ad. 2 Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

 

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi,  które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, stosuje się  rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych)
  3. Wyznacza się pomieszczenie (pomieszczenie przy sekretariacie) wyposażone w m.in. środki ochrony i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować  osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
  4. Pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania zasady, według której w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu
    i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
  6. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

8.   Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej  stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

 

Postępowanie w przypadku, gdy do pracy przyjdzie pracownik z objawami zakażenia lub objawy wystąpią w trakcie wykonywania pracy– temperatura ciała powyżej 38 stopni C, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, bóle mięśni.

 

  1. Osobę podejrzaną o zakażenie koronawirusem jak najszybciej odizolować od reszty osób ograniczając kontakt (pomieszczenie przy sekretariacie).
  2. Pracownik powinien skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej aby uzyskać teleporadę medyczną.
  3. Dyrektor informuje o podejrzeniu Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Zostaną otrzymane zalecenia związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznej pracy w szkole.
  4. Dyrektor informuje o zagrożeniu pracowników.
  5. Organizacja pracy po stwierdzonym przypadku koronawirusa u pracownika:

- wstrzymanie prac, do czasu otrzymania zaleceń z Sanepidu;

- dokonanie dezynfekcji stanowiska pracy chorego pracownika, w tym narzędzi oraz sprzętów, których używał,

- dostosowanie warunków pracy do zaleceń Powiatowej  Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej

- uruchomienie pracy po uzyskaniu odpowiedniej informacji wydanej przez Sanepid.

  1. Poinformowanie pracowników o działaniach podjętych w związku z zaistniałą sytuacją.
  2. Sanepid może zdecydować o poddaniu osoby zdrowej, która miała styczność z chorym kwarantannie na okres 14 dni. Decyzja o zastosowaniu kwarantanny wskazuje jej okres i miejsce odbywania, ma charakter decyzji administracyjnej. Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować pracodawcę o treści decyzji, ponieważ jest ona przyczyną uniemożliwiającą obecność w pracy.
  3. Umieszczenie w widocznym miejscu potrzebnych numerów telefonów – Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, służby medyczne ( wejście do szkoły, pokój nauczycielski).

 

Ad 3. Procedura zapobiegawcza – podejrzenie wystąpienia zakażenia u osoby pozostającej pod opieką  szkoły.

Profilaktyka dotycząca postępowania rodziców uczniów szkoły:

 

    1. Rodzice/ opiekunowie prawni zobowiązani są wypełnić i przekazać wychowawcy oświadczenie o zgodzie na pomiar temperatury w razie zaobserwowania objawów chorobowych u dziecka przez pracownika szkoły.
    2. W momencie złego samopoczucia dziecka rodzic natychmiast zgłasza fakt wychowawcy, bądź dyrektorowi szkoły.
    3. W przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej spowodowanej koronawirusem, rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do poinformowania dyrektora szkoły o zachorowaniu dziecka. 
    4. Rodzic przypomina dziecku, że ma ono obowiązek myć ręce według wywieszonych w toaletach instrukcji, pod ciepłą, bieżącą wodą przy użyciu mydła dezynfekcyjnego i wysuszyć ręce.
    5. Rodzic przypomina dziecku, że ma ono stosować zasady ochrony podczas kichania
      i kaszlu. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
    6. Rodzic przypomina dziecku, że ma ono zachować bezpieczną odległość min. 2m od innych osób.
    7. Rodzic przypomina dziecku, że ma ono unikać dotykania oczu, nosa i ust.
    8. Dziecko chore, mające: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu lub z innych powodów określonych w oddzielnych przepisach (np. GIS) nie może przyjść do szkoły.
    9. Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych
    10. Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
    11. U dziecka chorego i mającego bardzo złe samopoczucie, które nie podróżowało do krajów, w których szerzy się koronawirus i nie miało kontaktu z osobą zarażoną także nie należy posyłać do szkoły, należy pozostawić w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.
    12. Dziecko mające łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało do krajów, w których szerzy się koronawirus, nie miało kontaktu z osobą zarażoną powinno  starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
    13. Dbać o odporność dziecka - wysypianie się, dbanie o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.

Postępowanie w przypadku, gdy u osoby pozostającej pod opieką szkoły wystąpią objawy zakażenia koronawirusem– temperatura ciała powyżej 38 stopni C, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmiany skórne, zmiany w okolicach oczu, problemy trawienne.

 

  1. Dziecko podejrzane o zakażenie koronawirusem należy jak najszybciej odizolować od reszty osób pozostających pod opieką szkoły.
  2. Należy niezwłocznie poinformować telefonicznie rodziców bądź opiekunów prawnych ucznia.
  3. Należy poinformować  o podejrzeniu Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, która wyda zalecenia związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznego funkcjonowania placówki oświatowej.
  4. Zawiadomić Wydział Edukacji oraz Kuratorium Oświaty.
  5. Poinformować pozostałych rodziców o podejrzeniu zakażeniem koronawirusem.
  6. Dziecko musi mieć zapewnioną opiekę do czasu przyjazdu rodziców bądź opiekunów prawnych.

 

W przypadku stwierdzenia, że dziecko źle się czuje, podejmuje się następujące działania:

  1. Nauczyciel/ pracownik szkoły:

sprawdza objawy złego samopoczucia ( przynajmniej jeden ze wskazanych niżej symptomów), wykonuje telefon do sekretariatu  lub osobiście informuje dyrektora           następnie  przekazuje ucznia wyznaczonemu pracownikowi szkoły, który izoluje ucznia w gabinecie pielęgniarki, mierzy dziecku temperaturę termometrem bezdotykowym (w przypadku korzystania z termometru innego niż bezdotykowego, należy pamiętać o konieczności dezynfekcji po każdym użyciu); zasięga opinii dyrektora, kontaktuje się z rodzicami i ustala z nimi dalsze postępowanie w sprawie dziecka.

Dyrektor:

  1. informuje o podejrzeniu Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, która wyda zalecenia związane z dalszymi krokami i możliwościami organizacji bezpiecznego funkcjonowania placówki oświatowej;
  2. zawiadamia Wydział Edukacji oraz Kuratorium Oświaty.

W przypadku odmowy odebrania dziecka ze szkoły przez rodzica bądź opiekuna prawnego, lub dużego opóźnienia, gdy objawy się nasilą dyrektor niezwłocznie zawiadamia pogotowie ratunkowe.

Za objawy zaobserwowane u dziecka, upoważniające do zmierzenia temperatury uważa się:

 

  1. skóra: jeżeli na skórze pojawia się wysypka i/lub jeśli wysypce towarzyszą zmiany w zachowaniu dziecka (swędzące, pęcherzykowate wypryski na skórze);
  2. oczy: ropne zapalenie spojówek (białko oka jest zaróżowione lub zaczerwienione,
    a w oku zbiera się substancja ropna, która wycieka lub zasycha w oku);
  3. zachowanie: dziecko wykazuje symptomy zmęczenia lub jest poirytowane, płacze częściej niż zwykle;
  4. system oddechowy: dziecko ma kaszel, problemy z oddychaniem;
  5. system trawienia: dziecko ma biegunkę, w ciągu ostatnich 2 godzin zwracało przynajmniej dwa razy (chyba że istnieje pewność, że wymioty nie są skutkiem choroby);
  6. jama ustna: w jamie ustnej pojawiły się krostki lub owrzodzenie i ślina wycieka dziecku z ust.                                                                                                                                                                                            Załącznik nr 1      Plakat MZ- Jak skutecznie dezynfekować ręce.                                                                                                         Plakat GŁOwnego Inspektora Sanitarnego- Jak skutecznie myć ręce?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Załącznik nr 2

Monitorowanie prac porządkowych - mycie i dezynfekcja

Data i godzina przeprowadzonej dezynfekcji

Rodzaj dezynfekowanego pomieszczenia zgodnie z rejestrem w zał. 3

Nazwa stosowanego preparatu

Imię i nazwisko oraz podpis osoby wykonującej czynność czyszczenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 3

Rejestr mycia i  dezynfekowania pomieszczeń.

Ustala się, że dokonywanie czynności mycia i dezynfekcji będzie przebiegało wg następującego harmonogramu:

l.p.

Rodzaj powierzchni, sprzętu

Sposób mycia dezynfekcji

Częstotliwość

Osoby odpowiedzialne

1

Ciągi komunikacyjne, podłoga korytarz, jadalnia

Woda z detergentem/

Płyn dezynfekujący

2 razy dziennie

prac. obsługi

(I i II zmiana)

prac. kuchni

2

Klamki, kontakty, poręcze

Płyn dezynfekujący

Min.3 razy dziennie

 

prac. obsługi

(I i II zmiana)

prac. kuchni

3

Blaty, oparcia krzeseł

Płyn dezynfekujący

2 razy dziennie

prac. obsługi

(I i II zmiana)

4

Zastawa stołowa, sztućce

Detergent i wyparzanie w 600C

 

Po każdym posiłku

prac. kuchni

5

Sanitariaty

Środki myjące

Płyn dezynfekujący

 

3 x dziennie

prac. obsługi

(I i II zmiana)

prac. kuchni

6

 Sprzęt gimnastyczny i sportowy

Płyn dezynfekujący

 

Po każdorazowym skorzystaniu przez grupę uczniów

Nauczyciele wychowania fizycznego

7

Kuchnia: blaty robocze, noże, deski do krojenia, zastawa stołowa, sztućce, chochle, garnki, artykuły żywnościowe w opakowaniach

Środki bakteriobójcze i detergenty

Płyn dezynfekujący

 

Po każdorazowym skorzystaniu

prac. kuchni

 

Załącznik nr 4

INSTRUKCJA MYCIA I DEZYNFEKCJI
SPRZĘTU SPORTOWEGO

 

  1. Instrukcja dotyczy mycia i dezynfekcji sprzętu sportowego: piłek, materacy, ławeczek
    i drabinek sportowych, obręczy, pachołków, bramek piłkarskich itp.
  2. Ustala się częstotliwość mycia i dezynfekcji sprzętu sportowego po każdej grupie, która korzystała ze sprzętu sportowego.
  3. Przebieg czynności myjących i dezynfekcyjnych wpisuje się według załącznika do niniejszej instrukcji.
  1. Osoby wykonujące czynności mycia i dezynfekcji sprzętu sportowego - pracownicy obsługi.

 

Czyszczenie i dezynfekcja sprzętu sportowego

Data przeprowadzonej dezynfekcji

Rodzaj dezynfekowanego sprzętu

Nazwa stosowanego preparatu

Imię i nazwisko oraz podpis osoby wykonującej czynność czyszczenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 5

…………………., dn. ……………

DEKLARACJA RODZICA

Ja niżej podpisana/podpisany

………………………………………………………………………………………………………

oświadczam, że:

1. Zapoznałem/łam się z treścią „Procedur bezpieczeństwa na terenie ZPO w Kadzidle w okresie pandemii Covid-19”

2. Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących „Procedur bezpieczeństwa na terenie ZPO w Kadzidle w okresie pandemii Covid-19” związanych z reżimem sanitarnym przede wszystkim: wysyłania/przyprowadzania do szkoły tylko i wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała oraz natychmiastowego odebrania dziecka ze szkoły (max.45 min.) w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w szkole.

Przyjmuje do wiadomości i akceptuje, iż w chwili widocznych oznak choroby
u mojego dziecka, dziecko nie zostanie w danym dniu przyjęte do szkoły i będzie mogło do niej wrócić po ustaniu wszelkich objawów chorobowych min. 5 dni.

3. Deklaruję pełne zastosowanie się do wytycznych MEN, GIS i MZ oraz mam świadomość, że  realizowanie tych zaleceń przez szkołę, może wiązać się z ograniczeniami pobytu i opieki nad dzieckiem oraz innymi restrykcjami, a także podporządkowanie się poleceniom dyrekcji i nauczycieli w tym zakresie.

4. Uczeń jest/nie jest (niewłaściwe skreślić) uczulony/a na wszelkie środki dezynfekujące.

Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała w razie zaobserwowania niepokojących objawów zdrowotnych w czasie pobytu w szkole  u mojego dziecka

Podaję mój  aktualny numer telefonu, który bezwzględnie będzie odpowiadał na połączenia przychodzące: ……………………………………………………………………………………

Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu     

.…………………………………

(podpis rodziców/opiekunów prawnych)

 


Dokumenty do pobrania i wypełnienia:

Kontakt

  • Przedszkole Samorządowe w Kadzidle
    07-420 Kadzidło
    ul. Kościuszki 13 F
  • (29) 761 80 82

    e-mail: zpokadz@wp.pl

Galeria zdjęć